Úvod Novinky Naši pejsci Štěňátka Odchovy Výstavy Agility Galerie Kontakt 
       


PÉČE O ŠTĚNĚ

Očkování

Štěně je vhodné očkovat poprvé v 6. týdnu věku proti psince a parvoviróze.
Očkování lez také zahájit a v 8. týdnu věku, a to proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a leptospiróze.
Všechna tato onemocnění je nutno alespoň jednou přeočkovat ve věku 12. týdnů, v této době se přidá vzteklina.
Každý rok se poté pes přeočkuje proti všem těmto nemocem jen jednou v jedné injekci.


Odčervování

Štěně by mělo být pravidelně odčervováno, a to od stáří 2 týdnů každé 4 týdny až do věku 6 měsíců.
Pro odčervování štěňat je nejlepší pasta, která se snadno podává.
Ve věku 6 měsíců je doporučitelné přestat rutinně odčervovat, lepší je nechat jednou za 2-3 měsíce vyšetřit trus psa na přítomnost vajíček parazitů.
Pokud se rozhodnete pro pravidelné podávání protiparazitních léků, je vhodné typy těchto léků střídat.

Vnější parazité

Nejčastějšími parazity štěňat jsou bechy a klíšťata.
Blechy je nutné hubit nejen na psovi, ale také v jeho prostředí, pelíšku, boudě apod. Zde totiž přežívají vajíčka, larvy a kukly blech.
Pro štěně je ideální Frontline sprej, který je nejedovatýa jehož jedna aplikace vydrží působit 12 týdnů. Na prostředí je vhodný Difusil V.
Klíšťata ohrožují psa nejvíce na jaře a na podzim.
Frontline již v současné době není příliš účinný proti klíšťatům, jeho bezpečnost je však u štěňat prioritní.

Péče o oči, uši a dutinu ústní

Oči je vhodné čistit každý den vykapáním očními kapkami.

Čištění uší má dvě fáze:

vnitřní strana boltce a záhyby se čistí pomocí tampónu a ušních kapek s čajovníkem nebo olejem zvukovod se jednou týdně vykapává speciálními přípravky.
Do zvukovodu nikdy nestrkáme tampón na špejli, speciální kapky zvukovod výborně vyčistí samy.
V dutině ústní kontrolujeme, zda vedle sebe nerostou mléčné a trvalé zuby - nejčastěji se tak děje u špičáků. V těchto případech je nutné mléčný zub vytrhnout.
Někteří psi trpí zvýšenou tvorbou zubního kamene - ten je nutné pravidelně odstraňovat ultrazvukem a doma čistit pastou pro psy.

Výživa

Granule jsou pro štěně jedinou vyváženou a kompletní stravou.
Pokud krmíte kvalitními granulemi, je škodlivé přidávat do potravy jakékoliv vitamíny a vápník.
Překrmování a systém "plná miska" celý den jsou zcela nevhodné a vedou k rychlému růstu psa spojenému s poruchami vývoje kostí a kloubů, např. dysplazie kyčlí.

Péče o srst

Dlouhosrstá plemena vyžadují důkladnou péči o srst.
Srst je vhodné pravidelně, ale ne moc často pročesávat a odstraňovat mechanické nečistoty a prach. Před česáním je vždy nutné použít kondicionér v rozprašovači (při rozčesávání na sucho se konečky srsti lámou).
Psa lze koupat častěji pouze s použitím speciálních psích šampónů nebo veterinárního medikovaného šampónu.
Zdravou a lesklou srst zajistí pouze kvalitní výživa, popř. přídavek mastných kyselin do krmiva.

Je vaše štěně fenka?

První hární u feny začíná kolem 8. - 12. měsíce věku.


OČKOVACÍ SCHÉMA

Vakcinace psů

Očkování je součástí takzvané preventivní medicíny, tj. zabránění vzniku nemocem dříve, než mají možnost vzniknout. I když jde vždy o poměrně velkou investici, a to zvláště ve štěněcím věku pejska, zabraňuje často tragickým následkům při propuknutí infekčního onemocnění u neočkovaného psa či značným nákladům na jeho dlouhodobé léčení.Která infekční onemocnění ohrožují mého psa?

V našich odmínkách jde o poměrně velký počet různých virů, bakterií a parazitů. Očkovací látky byly vyvinuty proti těm relativně nejčastěji a svým průběhem nejhorším psím onemocněním. Jde o psinku, parvovirózu, infekční hepatitidu, psincový kašel, leptospirózu a vzteklinu. dále je na rhu očkovací látka proti lymské nemoci.


Jak se zmíněná onemocnění projevují?

Psinka je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu, kožní (malé vřídky v mezinoží), "chřipkovou" a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.

Parvoviróza je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy tohoto náhle se objevujícího onemocnění jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.

Infekční hepatitida neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve a krvavým průjmem.

Psincový kašel připomíná svým průběhem zánět průdušek u lidí a je problémem především v místech, kde se vyskytuje více psů pohromadě (útulky, chovatelská zařízení apod.) Kašel mnohdy přechází až do dávení.

Leptospiróza je nebezpečné bakteriální onemocnění projevující se horečkou, zvracením, akutním selháním ledvin a jater a často rychlým úhynem. Bakterie se vylučuje z těla močí. Hlavními přenašeči tohoto onemocnění na psy jsou hlodavci.

Vzteklina je nejnebezpečnější z uvedených onemocnění a očkování proti ní je povinné.

Lymská nemoc je bakteriální onemocnění přenášené především klíšťaty. Hlavním projevem onemocnění u psů je kulhání v důsledku postižení kloubů.

Jsou tato onemocnění přenosná na člověka?

Člověk je ze strany zvířete ohrožen především vzteklinou a leptospirózou. Žádné jiné ze zmíněných onemocnění není ze psa na člověka přenosné.

Jaké je nejvhodnější očkovací schéma?

U většiny druhů vakcín se štěňata očkují poprvé v 6.týdnu, pak v 9. a nakonec ve 12.týdnu v případech, kdy nebyla očkovaná matka nebo chceme se štěnětem codit co nejdříve ven. Vynechá-li se první očkování v šesti týdnech věku, pak tedy první v 8. až 9.týdnu a pak ve 12.týdnu. Při vakcinaci ve 12.týdnů se již štěně očkuje proti vzteklině. Očkování se pak obnovuje jedenkrát ročně.

Proč není vždy vhodné štěně očkovat dříve než v osmi týdnech?

Pokud byla fena řádně očkovaná, přijímají štěňata protilátky porti těmto nemocem v mateřském mléce a jsou jimi bezpečně chráněna přibližně do 6.týdne věku. Pokud by byla v této době naočkována, dojde prostřednictvím vpíchnutí oslabených či mrtvých virů a bakterií do těla štěněte k vzájemné neutralizaci matkou předaných protilátek a očkovací látky. Protilátky jsou tak všechny navázány na očkovací látku s ta není takto schopna vyvolat u štěněte imunitu. Účinnost mateřských protilátek i očkovací látky je tedy vyrušena a štěně se stává náchylné k nemocem.

Autorem tohoto textu je MVDr. Martin Grym 


Webdesign: Klára Welterová (c) 2012